עו"ס, מגשרת במשפחה, יועצת זוגית מאמנת מומחית להצלחה

התקשרו עכשיו

כתבו לנו

4 דקות זמן קריאה (797 מילים)

פיתוח דימוי גוף חיובי אצל ילדים

חינוך למיניות בריאה- מההורה אל הילד- סדרת מאמרים בנושא מאמר שני: דימוי גוף חיובי למען מיניות בריאה

כללים חשובים בבניית דימוי גוף חיובי אצל הילדים שלנו

 1. קודם כל היפטרו מכל מחשבה ואמירה המשפיעה על דימוי הגוף לכם ועל המינות שלכם. כל דבר שמרחיק אתכם מהנאות הגוף ואהבה לגוף יוצר אצלכם דימוי גוף שלילי ומשפיע על המיניות שלכם. תחושה זו אתם משדרים לילדים שלכם בין אם במודע ובין אם בלא מודע, בין אם באופן גלוי ובין אם באופן סמוי. ולכן, עבודה על עצמכם היא השלב הראשוני.
 2. התמקדו בעצמכם, וודאי שבילדיכם, במקורות העצמה וביטחון כמו היותכם חכמים, אינטליגנטים, אתלטיים, בעלי יכולת חברתית גבוהה, יצירתיים, מתגברים על משברים, מודעים ליכולות והכישורים שלכם.
 3. זכרו שהמדיה היום והחשיפה הגדולה לפרסומות תכנים המשדרים לילדים כי רק רזה הוא יפה או רק היפים מצליחים מהווה אתגר גדול יותר עבורכם לחזק עוד יותר את הילדים שלכם לגביי עצמם. שימו לב שהם נחשפים כמה שפחות לתכנים אלו, למדו אותם צפייה ביקורתית, תנו להם לאהוב את גופם בלי להשוות למודלים שאינם תואמים את היום יום.
 4. שימו לב שאינכם משליכים עליהם את המחשבות השליליות שיש לכם על עצמכם.. "את אוכל לא טוב לכן את שמנה" (כשזו בעצם ביקורת שיש לך על עצמך- גם כלפיי הרגלי האכילה שלך וגם לגביי הרגלי האכילה שאת כאמא מקנה לילדים שלך). שימו לב להעניק להם דימויים חיוביים כלפי עצמם.
 5. השתמשו במחמאות, ספרו להם מה יפה בהם- היו ספציפיים, למדו אותם לומר מילות חיבה לעצמם ולהעיד על הדברים הטובים והיפים בעצמם. החמיאו להם על הלבוש שלהם. הילדים שלנו יוצאים מהבית אל המסגרות- רגע לפני שהם פוגשים את החברה שלהם, שלרוב אינה כל כך מפרגנת והתחרות גבוהה, תנו להם לצאת עם תחושה טובה לגביי עצמם, היום שלהם מתחיל בבית!
 6. שימו לב כיצד אתם מעבירים ביקורת כלפי המראה שלהם- בין אם מדובר אסתטיקה והיגיינה, בסגנון לבוש, במשקל שלהם. דברו איתם על חשיבות נושאים אלו ובנו איתם את דרך החיים שאתם רוצים שהם יחיו- סוג המזון, זמני האכילה, סגנון הלבוש, טיפוח הגוף, מקלחות.הדגישו להם שכל אדם גוף שונה בדיוק כמו אישיות שונה והחשיבות היא בטיפוח והאיכפתיות שלנו לעצמינו ולא ב"מודל" התרבותי שמוצג במדיה. אתם מהווים להם מודל דרך החינוך שלכם ודרך ההתייחסות שלכם אליהם וכמובן שאל עצמכם. שימו לב להקנות הרגלי אכילה נכונים ובריאים לילדים שלכם, תוך כדי אמירה שהזנה של הגוף היא הזנה של הנפש, שהפנים חשוב מהחוץ.
 7. דברו עם הילד על מה שהם פחות אוהבים בעצמם, גלו מה הם היו רוצים לעשות בנידון, בדקו את ההשפעה של אלו על חייהם ועל תחושת העצמי שלהם. עזרו להם במידת הצורך, תנו להם יד, אל תבטלו את התחושות שלהם, אל תשוו אותם לאחרים, אל תשפילו אותם כשידוע לכם שזו נקודת החולשה שלהם. ליהפך, הדגישו להם את הדברים הטובים שיש בהם. קחו יוזמה ועימדו איתם מול המראה וכמו שהם יודעים להעביר ביקורת על עצמם תנו להם לעמוד שם ולהחמיא על מה שיפה בהם.
 8. תנו לילדים שלכם להרגיש בנוח עם הגוף שלהם, להזיע, להתלכלך, לאכול עם הידיים, להיות ערומים עם עצמם, כשהם קטנים להיות עם תחתונים בבית, שירגישו טוב עם מי שהם באופן הכי טבעי שיש.
 9. תנו לילדים שלכם להכיר את היכולות של הגוף שלהם- לזוז, לרקוד, לקפוץ, לרוץ, לטפס, לדלג- להעיז לבחון את גבולות הגוף שלהם וליהנות מהתנועה של הגוף.
 10. לימדו את הילדים שלכם לעצור את המרוץ הבלתי פוסק של החיים, עוד מגיל קטן...לדעת להקשיב לקצב הלב, לקולות הנשימה, להשקיט את הראש, לבחון את מצב העייפות או את מצב הרעב, את הכאב או העוצמה, לתת להם להתלהב כשבודקים להם את השרירים....
 11. תנו להם מרחב לעשות אהבה עם עצמם, כן בדיוק כמו שזה נשמע. ילדים מגיל קטן מאוד מגלים את העונג בלדעת בעצמם באיזורים המיניים. אל תפסלו זאת, אל תכעסו עליהם, אל תמנעו מהם את היכולת ליהנות ללא תלות באף אחד. יתרה מכך, זו הזכות שלהם לאהבה! להנאה! מניעה או פסילה של מגע זה יובילו אותם לקשיים רבים כבוגרים. הם ראויים לאהבה! הסבירו להם היכן ומתי זה בסדר- כי זה יותר מבסדר!
 12. תנו להם להיות ילדים! אל תבגרו אותם מהר מדי, מהר ממה שהם צריכים, יכולים להכיל, אמורים...ילדה שחוגגת יום הולדת ספא- עסוקה בלהיות כמו אמא ומבינה שחשוב להיות מגונדרת ולהתעסק ביופי אך בהקשר לאיפור ולקים ולא דרך אהבה לעצמה כמו שהיא, בתמימותה....ילד שעדיין רוצה לשחק במכוניות ובובות משחק ואומרים לו "די זה לילדים קטנים תבחר משהו אחר שנקנה לך" מאבד מהר מאוד את היכולת ליהנות ממשחקי דימיון, מלפרוץ את גבולות עצמו דרך המחשבה ועסוק בריצוי ופרקטיות.
 13. תעניקו להם הרבה חום ואהבה תנו להם להיות ילדים! אל תבגרו אותם מהר מדי, מהר ממה שהם צריכים, יכולים להכיל, אמורים...ילדה שחוגגת יום הולדת ספא- עסוקה בלהיות כמו אמא ומבינה שחשוב להיות מגונדרת ולהתעסק ביופי אך בהקשר לאיפור ולקים ולא דרך אהבה לעצמה כמו שהיא, בתמימותה....ילד שעדיין רוצה לשחק במכוניות ובובות משחק ואומרים לו "די זה לילדים קטנים תבחר משהו אחר שנקנה לך" מאבד מהר מאוד את היכולת ליהנות ממשחקי דימיון, מלפרוץ את גבולות עצמו דרך המחשבה ועסוק בריצוי ופרקטיות.
 14. - אם הם מרגישים שהם ראויים לאהבה, שרוצים לגעת בהם, שמסוגלים להיות בקרבתם, הם חשים אהובים, יפים, רצויים. חבקו, נשקו גם בגיל ההתבגרות!
לדבר מיניות- על מה מדברים ומתי?
התפתחות מינית בריאה ומגדר